1998:796
Utfärdad den 25 juni 1998
Ändring införd t o m SFS 2005:864
1 § I denna förordning finns bestämmelser om inköpssamordning i syfte att åstadkomma besparingar för staten. Förordningen gäller för myndigheter under regeringen.
2 § För varor och tjänster som myndigheterna upphandlar ofta, i stor omfattning eller som uppgår till stora värden skall det finnas ramavtal eller andra gemensamma avtal som effektiviserar upphandlingarna. Därvid skall små och medelstora företags möjligheter att delta i upphandlingarna beaktas.
3 § En myndighet skall använda de avtal som avses i 2 § om myndigheten inte finner att en annan form av avtal sammantaget är bättre.
4 § Ekonomistyrningsverket skall verka för att avtal som avses i 2 § träffas. Ekonomistyrningsverket skall vidare i samverkan med upphandlande myndigheter utveckla, samordna och följa upp inköpsverksamheten. När en myndighet avser att upphandla utan att använda de avtal som avses i 2 § skall Ekonomistyrningsverket underrättas om skälen till detta.