Till innehåll på sidan

Tillåter ramavtalet myndighetsspecifika anpassningar?

Ni kan göra vissa anpassningar – dock inom ramen för den lösning som ramavtalet omfattar, med avtalad funktionalitet och med begränsning, så att inte anpassningen utgör huvuddelen av leveransen. Se ramavtalsbilaga 2, Krav på personalsystemet, punkt 1.1 Övergripande krav.

Tänk på att ni som beställare måste planera och se till att ni har resurser för att göra leveransprov. Om ni har många myndighetsspecifika anpassningar bör ni överväga att senarelägga några av dem för att leverantören ska ha en realistisk möjlighet att kunna leverera inom nio månader.

Fundera också på att göra uppdelning med delleveranser, det ställer krav på att myndigheten fortsätter att driva projektet och att det finns resurser för flera leveransprov samt provdriftsfaser. Om leveransen delas upp i två eller flera delleveranser kan myndigheten begära i sin avropsförfrågan att leverantören specificerar hur stor del av kostnaden som kommer att faktureras för respektive delleverans. Detta måste sedan föras in i avropsavtalet och de avtalade villkoren för betalning ska tillämpas för respektive delleverans.

Man kan hantera en förhandling antingen genom att man tar in flera avropssvar, det vill säga förnyar och omformulerar sin avropförfrågan efter hand så att man till slut hamnar på en nivå där parterna kan mötas. Ett annat alternativ är att man tar detta i dialogen med leverantören och begär in prisuppgifter, för att sedan skicka den formella förfrågan och få till avropsavtalet.

Senast ändrad: 2017-11-13