Cirkulära möbelavtal, Cirkulära tjänster
Avtalsperiod
2025-11-18 - 2029-11-17Avropsform
- Särskild fördelningsnyckel
- Förnyad konkurrensutsättning
Ramavtalsnummer
23.3-9542-2024Kundstöd
Detta delområde ingår i ramavtalsområdet Cirkulära möbelavtal och omfattar olika tjänster relaterade till renovering av möbler. De tjänster som kan avropas från delområdet är:
- Rekonditionering/möbel- och möbeltextiltvätt
- Möbelreparation
- Möbeltapetsering/stoppningsarbete
- Lackering, omlackering
Delområdet har en kombinerad avropsordning vilket innebär att avrop där färre än 50 möbler ska renoveras görs genom särskild fördelningsnyckel och att avrop där 50 möbler eller fler ska renoveras görs genom förnyad konkurrensutsättning.
Avropsform - gör ditt val här
Särskild fördelningsnyckel innebär att du utifrån ett eller flera kriterier, angivna i ramavtalet, väljer den leverantör som bäst kan tillgodose ert behov vid avropstillfället.
-
AB Yllw
Avtal: 23.3-9542-2024-011
-
Artex AB
Avtal: 23.3-9542-2024-003
-
Input interiör AB
Avtal: 23.3-9542-2024-013
-
Kinnarps
Avtal: 23.3-9542-2024-008
-
KontorsCenter i Hudiksvall Aktiebolag
Avtal: 23.3-9542-2024-005
-
RAFZ Cirkulära Interiörer AB
Avtal: 23.3-9542-2024-012
-
Rekomo AB
Avtal: 23.3-9542-2024-006
-
Senab AB
Avtal: 23.3-9542-2024-014
-
Sono Sverige AB
Avtal: 23.3-9542-2024-009
-
Thule Möbler AB
Avtal: 23.3-9542-2024-001
Myndigheter under regeringen
Avropsberättigade statliga myndigheter under regeringen ska avropa från de statliga ramavtalen. Förordning (1998:796) om statlig inköpssamordning gäller för myndigheter under regeringen. Dessa myndigheter deltar med automatik och har rätt att avropa på samtliga statliga ramavtal i enlighet med regleringen i förordningen. För information om regleringen och myndigheterna, se regeringens webbplats.
Register över statliga myndigheter under regeringen finns på SCB:s myndighetsregister: https://myndighetsregistret.scb.se
Organisationer som deltar via bekräftelse
Andra upphandlande myndigheter, dvs. myndigheter under riksdagen och offentligt styrda organ, kan avropa om de lämnat bekräftelse till Kammarkollegiet. Kommuner och regioner kan också lämna bekräftelse, men endast gällande de statliga IT- och telekom ramavtalen, se listan nedan. Några av ovan nämnda organisationer har valt att avropa genom en annan organisation, för att se vilka dessa är hänvisar vi till dokumentet nedan.
Uppfyllda mål inom nationella upphandlingsstrategin
Färdplanen för offentliga affärer innehåller tio inriktningsmål som syftar till att lyfta det offentliga inköpet till en strategisk nivå. Det första inriktningsmålet, Offentlig upphandling som strategiskt verktyg för en god affär, är det övergripande målet som skapar förutsättning för ändamålsenlig styrning och organisering av de offentliga inköpen. Övriga nio mål beskriver vilka delar som behöver ingå för att de offentliga inköpen ska bidra till att utveckla verksamheten och samhället.
Mål 1
Offentlig upphandling som strategiskt verktyg för en god affär.
Mål 2
Effektivare offentliga inköp.
Mål 3
En mångfald av leverantörer och en väl fungerande konkurrens.
Mål 4
En rättssäker offentlig upphandling.
Mål 5
En offentlig upphandling som främjar innovationer och alternativa lösningar.
Mål 6
En miljömässigt ansvarsfull offentlig upphandling.
Mål 7
Offentlig upphandling som bidrar till ett socialt hållbart samhälle.
Mål 8
Attraktiva offentliga affärer för leverantörerna.
Mål 9
Endast seriösa leverantörer i de offentliga affärerna.
Mål 10
God försörjningstrygghet och beredskap i de offentliga affärerna.