Konferenser och möten
Förstudie
Upphandlare
Förstudien kommer att se över omfattning, inriktning, utformning och upplägg av en eventuellt kommande upphandling inom ramavtalsområdet.
I denna förstudie vill vi gärna ha hjälp från avropsberättigade myndigheter, leverantörer och andra intressenter inom ramavtalsområdet. Om du som arbetar på en avropande myndighet, eller du som leverantör, vill bidra med dina synpunkter inför en eventuellt kommande upphandling är du välkommen att höra av dig till Elin Björns, ansvarig projektledare.
Nu har vi genomfört leverantörsmöten under förstudien avseende Konferenser och möten och här delar vi den presentation som vi har använt under mötena.
Presentationen innehåller en introduktion om bland annat Statens inköpscentral, information om vår förstudie- och upphandlingsprocess samt de diskussionspunkter som lyfts under mötena. Presentationen består även av tio värdefulla tips för att lämna anbud och avslutas med information om vad det innebär att vara ramavtalsleverantör.


Nuvarande ramavtal omfattar dagkonferens, helpension och stora konferenser och sträcker sig geografiskt över hela landet.